رام تبلت چینی
برای راهنمای بیشتر و مشاهده فهرست کلی مطالب بر روی لیست همه فایلها کلیک کنید.
تمامی کالاها و خدمات این فروشگاه، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه میباشند و فعالیتهای این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران می باشد.

بررسی تأسیسات ایستگاههای سوخت گیری CNG

بهرام محمدپور 1396/06/22 دسته بندی : رشته مکانیک 1
تعداد صفحات : 77 صفحه

CNG چيست؟

CNG مخفف عبارت (Compress Natural Gas) که معني لغوي آن گاز طبيعي فشرده مي باشد که در درجه حرارت معمولي و در فشار 200 الي 250 اتمسفر نگهداري مي شود.

گاز طبيعي که حاصل تجزيه مواد ارگانيک در لايه هاي زير زميني است در مخازن عظيم هيدرو کربني زير زمين تشکيل و تجمع مي يابد ترکيب گاز طبيعي متشکل از 80 درصد متان کمتر از 12 درصد اتان و 8 درصد گازهاي ديگر است و مي تواند بعنوان سوخت در خودروها و يا جايگزيني براي سوخت هاي فسيلي مورد استفاده قرار گيرد.

CNG با توجه به شرايط اقليمي ايران و با توجه به وجود شبکه گسترده توزيع گاز جايگزين بسيار مناسبي براي ديگر سوختهاست، زيرا هم هزينه سوخت کمتري را به استفاده کننده تحميل کرده و هم نقش بسزايي در بهبود وضع آلودگي هوا ايفا مي کند همچنين داراي درجه اکتان 13 است که بعنوان سوخت خودرو بسيار مناسب مي باشد.

از همه مهمتر با مصرف CNG استفاده منابع طبيعي کشور نيز وضع بهتري پيدا خواهد کرد.

گاز طبيعي نسبت به هوا سبکتر است و به همين دليل در صورت نشت گاز از مخازن ذخيره سوخت و ديگر اجزا به سرعت به سمت بالا حرکت مي کند. دماي اشتعال گاز طبيعي تقريباً دوبرابر بنزين است که همين باعث مي گردد خطر انفجار يا آتش سوزي خوردهاي گاز سوز به شدت کاهش يابد جدا از مشخصات فيزيکي و شيميايي گاز طبيعي، مخازن تخليه گاز طبيعي CNG با استحکام بيشتري در مقايسه با باک هاي معمولي استفاده شده در خودرو ها ساخته مي شود. کليه مخازن ذخيره اين گاز مي توانند به شير جلوکيري از جريان بيش از حد مجهز بوده که در صورت کاهش ناگهاني فشار نسبت به قطع مسير خروج گاز اقدام کنند.

هم اکنون مصرف روزانه بنزين کشور 56 ميليون ليتر است که از اين مقدار 40 ميليون ليتر در پالا يشگاههاي داخلي توليد مي شود و مقدار 16 ميليون ليتر واردات داريم که سالانه رقمي حدود 7/1 ميليارد دلار از بودجه عمومي را به خود اختصاص مي دهد که بر اساس يارانه انرژي وارداتي بالغ بر 860/103 ميليارد ريال است يعني در حدود 165 دلار در سال براي هر نفر که با اين حساب سالانه حداقل 13 ميليارد دلار يارانه انرژي مي دهيم از طرفي ايران دومين کشور دارا ي منابع و مخازن زير زميني گاز طبيعي در بين کشورهاي جهان و تقريباً 15 درصد از کل مخازن و منابع گاز طبيعي جهان در کشورمان وجود دارد. در صورتي که ما بتوانيم از گاز طبيعي بعنوان سوخت جايگزين در خودروها و نيروگاهها و … استفاده نماييم علاوه بر کاهش واردات بنزين و کاهش هزينة دولت براي پرداخت يارانة بنزين توانسته ايم از منابع و مخازن عظيم زيرزميني گازطبيعي استفاده کنيم.سازمان بهينه سازي مصرف سوخت کشور که در سال 1379 تاسيس شده است متولي اين امر ميباشد.

بخش اول: ايستگاههاي سوخت گيري CNG

مقدمه

ايستگاههاي سوخت رساني CNG

ايستگاههاي سوخت رساني کند

ايستگاههاي سوخت رساني سريع

ايستگاههاي سوخت رساني مادر – دختر

تجهيزات ايستگاههاي سوخت رساني CNG

کمپرسور

مقدمه

طراحي کمپرسور

مخازن

انواع مخازن

طراحي مخازن

خشک کن

کيفيت CNG

دماي نقطه شبنم

معيارهاي طراحي

انواغ روشهاي نم گيري

محل نصب خشک کن

انواع خشک کن ها

پيشنهادات

توزيع کننده

فشار سوخت دهي

جبران دما

محدوديت هاي عملي

اجزا توزيع کننده

شکلهاي مربوط به بخش اول

بخش دوم: ترجمه دفترچه راهنماي عيب يابي و تعمير کمپرسور مدل

IODM

Aspro Delta Compression SRL

شکلهاي مربوط به بخش دوم

منابع

 بررسی تأسیسات ایستگاههای سوخت گیری CNG
خرید و دانلود | 7,000 تومان
گزارش تخلف به پلیس سایت
مطالب مرتبط